Üç Türk yetkiliden Reuters'a ortak açıklama: Çarpıcı Erdoğan iddiası

İngiliz haber ajansı Reuters'a konuşan üç Türk yetkili, 13 Kasım'da ABD'ye gidecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu ziyareti iptal edebileceğini ancak son kararın henüz verilmediğini açıkladı. Ajansın geçtiği son dakika haberine göre, bu olası iptalin gerekçesi olarak ise, Temsilciler Meclisi'nin aldığı sözde Ermeni Soykırımı tasarısı ve Trump'ın mektubu gösterildi.

Üç Türk yetkiliden Reuters'a ortak açıklama: Çarpıcı Erdoğan iddiası
Üç Türk yetkiliden Reuters'a ortak açıklama: Çarpıcı Erdoğan iddiası admin
Bu içerik 168 kez okundu.


9 Ekim 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PKK/YPG'nin devlet kurmasını engellemek ve Suriyelilerin ülkelerine dönmesini sağlamak amacıyla Barış Pınarı Harekatı başlatıldı.

DÜNYA KARŞI ÇIKTI

Türkiye'nin başlattığı operasyona başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere çok sayıda ülke karşı çıktı. Ancak kararlı duruşuyla Türkiye harekatı devam ettirdi ve ABD ile Rusya'yı diplomasi masasına çekerek iki ülkeyle ayrı ayrı anlaşma imzaladı.

Erdoğan ve Trump'ın G-20 Zirvesi sırası gerçekleştirdiği görüşmeden bir kare...

ABD'DE TÜRKİYE ÖFKESİ

Ancak Washington'da Türkiye karşıtı lobi harekete geçti. Barış Pınarı Harekatı'nı bahane eden demokratlar, aylar öncesinde hazırlanan sözde Ermeni Soykırımı tasarısını Temsilciler Meclisi'ne getirdi. Yapılan oylamada tasarı 11'e karşı 405 oyla kongreden çekti. Türkiye'den ise bu siyasi karara çok sert tepkiler geldi.

Bu kararın öncesinde ise, ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı nezaketsiz mektup basına servis edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'de Trump ile gerçekleştirdiği görüşmeden bir kare...

TÜRKİYE'DE TARTIŞMA BAŞLADI

Bu gelişmelerin ardından Ankara diplomasisinde hareketli günler yaşandı. Bazı Türk siyasiler, Erdoğan'ın 13 Kasım'da Trump ile Washington'daki görüşmesini iptal etmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'ye gidip gitmemeye henüz karar vermediğini açıklamıştı.

REUTERS: ERDOĞAN ZİYARETİNİ İPTAL EDEBİLİR

Washington-Ankara hattında bu gelişmeler yaşanırken, İngiliz haber ajansı Reuters'ta önemli bir haber yayımlandı. Ajansa son dakika konuşan ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen üç Türk yetkili, Erdoğan'ın 13 Kasım'daki ziyareti iptal edebileceğini söyledi. Ancak kaynaklar son kararın ise henüz verilmediğini kaydetti.

Yetkililer, Temsilciler Meclisi'nin sözde soykırım tasarısının ziyareti gölgelediğini belirterek, S-400, Barış Pınarı Harekatı ve sözde Ermeni Soykırımı kararlarına rağmen, Trump-Erdoğan ilişkisinin hala güçlü olduğunu dile getirdi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önemli gelişme! 905 firma konkordatodan çıktı
Önemli gelişme! 905 firma konkordatodan çıktı
Cezası olanlar dikkat! Köprü cezalarının iadesi için son 5 gün
Cezası olanlar dikkat! Köprü cezalarının iadesi için son 5 gün
mobil onay Betboo giriş