Çatlak Tedavilerinde PRP (Platelet Rich Plasma)

Çatlak Tedavilerinde PRP (Platelet Rich Plasma)

Çatlak Tedavilerinde PRP (Platelet Rich Plasma)
Çatlak Tedavilerinde PRP (Platelet Rich Plasma) Newstanitim
Bu içerik 361 kez okundu.

 

 

Çatlaklar vücut foksiyonlarını hiç birşekilde etkilemeyen, ancak insanları oldukça mutsuz eden  kozmetik problemlerden bir tanesidir.

 

Deri çatlakları (yani strialar)  dermişin, yani  orta tabakasının yırtılması sonucu oluşur, ilk evrelerinde leke tedavilerinde uygulanan yöntemler ile ortadan kaldırılması mümkün iken, ileri evrelerde skar tedavisi gerektirmektedir. Çatlaklar, genellikle aşırı kilo alıp verme durumlarında,  gebelikte,  bazı ilaçların kullanımında ve hormon tedavileri sonrası oluşmaktadır. Çatlakların en sık görüldüğü bölgeler ise karın, göğüsler, bel bölgesi, üst kollar, bacakların ve dizlerin iç kısımlarıdır. Özellikle doğum sonrası kadınların % 80 ‘inde çatlak oluşumu gözlemlenmektedir.

 

Çatlak tedavisinde birincil hedef çatlak oluşumundan hemen sonra müdahale olmalıdır. Özellikle ilk 6-12 ay içerisinde tedavisine başlanan çatlaklarda başarı oldukça yüksektir.  Henüz  skar oluşumuna kadar ilerlememiş çatlaklarda leke tedavilerine benzer tedavi protokolleri yeterli olmaktadır; kimyasal peeling uygulamaları, dermaroller uygulamaları, glikolik asit, glutatyon , hyaluronik asit, retinoik asit, multivitamin ve multimineral solüsyonları ile  mezoterapi tedavileri yeterli olabilmektedir. Ancak ileri evrelerde bulunan, derinleşmiş, skar yapısına yakın çatlakların tedavisinde,  PRP (Platelet Rich Plasma) ve dermaroller ile mezoterapi ajanlarının kombineli kullanımı  başarılı sonuçlar sunmaktadır.  Çatlakların yapısına bağlı olarak PRP (Platelet Rich Plasma) yerine  PRF (Platelet Rich Fibrin) tercih edilebilmektedir.        

 

Bunlara ek olarak dermabrazyon ya da çeşitli lazer ile fotorejuvenasyon uygulamaları kullanılabilmektedir.

 

PRP Kiti ve doğru yaklaşımlar ile; 

Etkin bir PRP Tedavisinin(kandaki trombosit yoğunluğunun 3-4 katı daha yoğun trombosit eldesi sunan PRP Tedavisinin) ,  konsantre mezoterapi ürünleri ile kombineli kullanımı çatlak tedavilerinde 4-6 seans uygulama sonrası neredeyse % 100 başarı sunmaktadır.

 

Günümüzde PRP tedavisi yada mezoterapi tedavisi gördüğü halde sonuç alamamış birçok hasta bulunmaktadır. Bunun temel nedeni yanlış ürünler ve yeanlış tedavi yöntemleridir. Çünkü PRP Tedavi Kiti yada PRP Tüpü diye sunulan bir çok ürün PRP tedavisi sunamayan oldukça riskli ürünlerdir;  trombosit eldesi sağlayamamakta sadece plazma eldesi sunmaktadır, ayrıca sağlık açısından çok da uygun olmayan , sadece yüksek miktarda sitrat içeren basit laboratuvar tüpleridir. Gerçek bir PRP tedavisinin, özel jel teknolojileri ve iç yüzeyleri özel olarak kaplanmış PRP Tüpler ile yapılması mümkündür.

Gerçek PRP Tüpler  % 94-98 oranında platelet eldesi sunan ve bu plateletleri belirli bir hacme hapsederek, kandaki platelet yoğunluğunun en az 3 katı daha yoğun PRP eldesi sunabilen, sağlık açısından risk değerlendirmesi yapılmış ürünlerdir. PRP tedavisinde kullanılacak ürünlerin  gerekli tüm biyouyumluluk ve toksisite testlerinden geçtiğinden, kanın ayrıştırıldıktan sonra hastaya güvenle enjekte edilebileceğinden emin olunmalıdır ve bu ön koşulları sağladığından emin olmak adına  Medikal CE Class IIb onayı mutlaka aranmalıdır.

 

Mezoterapi ürünleri ise seyreltik olabilmekte yada aktif ajanların kaynağı yetersiz kalabilmektedir. Mezoterapi tedavilerinde  doğru mezoterapi ürünlerinin seçimi oldukça önemlidir; etkin formulasyona ve yüksek konsantrasyona sahip ürünlerin doğru protokoller ile uygulanması başarılı sonuçlar sunmaktadır. Gerçek bir mezoterapi tedavisi uygulandığında başarı kaçınılmazdır.

 

Çatlak, tedavisi en zor kozmetik problemlerden bir tanesi olarak görülmektedir; ancak kaliteli ürünlerin, etkin tedavi protokolleri ışığında düzenli bir şekilde uygulanması ile bu tedavilerde başarı oldukça yüksektir. Çatlak Tedavilerinde PRP  hakkında daha fazla bilgi almak için  https://dpgprpturkiye.com/catlak-tedavilerinde-prp-platelet-rich-plasma/ adresini tıklayabilirsiniz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önemli gelişme! 905 firma konkordatodan çıktı
Önemli gelişme! 905 firma konkordatodan çıktı
Cezası olanlar dikkat! Köprü cezalarının iadesi için son 5 gün
Cezası olanlar dikkat! Köprü cezalarının iadesi için son 5 gün
mobil onay Betboo giriş