BAŞKAN ATAY: ANAYASAL HAKKIMIZI KULLANIYORUZ

BAŞKAN ATAY: ANAYASAL HAKKIMIZI KULLANIYORUZ
BAŞKAN ATAY: ANAYASAL HAKKIMIZI KULLANIYORUZ admin
Bu içerik 59 kez okundu.

Efeler Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Kuyucular Mahallesi, Koçak Deresi mevkiinde bulunan direniş çadırında etkinlik düzenledi. Mahalledeki jeotermal enerji santralinin mağdur ettiği vatandaşlar kurulan platformda konuşmalar gerçekleştirirken Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay, “Bugün burada bir günü kutluyoruz, çevre gününü, aslında çevre gününden daha çok çevreyi talan edenlere karşı birlikteliğimiz olan günü kutluyoruz” dedi.

Efeler Belediyesi, vahşice üretim yaparak saldıkları zararlı gazlarla çevreyi kirleten jeotermal enerji santralleriyle mücadelesine 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde de devam etti.

MAĞDUR VATANDAŞLAR YAŞAM HAKKI İÇİN SES VERDİ

Kuyucular Mahallesi, Koçak Deresi mevkiinde bulunan direniş çadırında gerçekleşen etkinliğe, Aydın ilinde faaliyet yürüten çevre platformlarının yanı sıra civar şehirlerden de çevre platformu temsilcileri katıldı. Yaşam haklarının ellerinden alınmaması için Kuyucular Mahallesi’nde bulunan Jeotermal Enerji Santralinin önünde aylardır direnen mahalle sakinleri başta olmak üzere, etkinliğe katılan tüm çevreci vatandaşlar zarar gören doğa ve tarım arazilerine sahip çıkmak için demokratik haklarını kullanarak konuşmalar gerçekleştirdi.

 

“SAĞLIKLI BİR ÇEVREDE YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Gerçekleşen etkinlikte konuşan Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay, doğaya zararlı olan her şeyin karşısında ve vatandaşın yanında yer alacağını ifade ederek, “Jeotermaller aslında ülkelerin zenginlikleridir. Biz jeotermalden elektrik üretimine karşı değiliz. Ama böyle vahşice üretilmesine karşıyız. İnsanlara, hayvanlara, bitkilere herkese zarar verecek şekilde uygulamalar yapılmasına karşıyız. Bugün burada bir günü kutluyoruz, çevre gününü, aslında çevre gününden daha çok çevreyi talan edenlere karşı birlikteliğimiz olan günü kutluyoruz. Biz sadece yaşantımızı zenginleştiren bu havayı, çevreyi, toprağı, zeytinlikleri, bitkileri, hayvanları korumak istiyoruz. Sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyoruz. Anayasal hakkımızı kullanmak istiyoruz” dedi. Başkan Atay, göreve geldiği günden bu yana hiçbir jeotermal tesise ruhsat vermediğini bundan sonra da ruhsat vermemeye devam edeceğini vurguladı.

 

 

 

 

 

“BÖYLE GİDERSE AYDIN DA ZONGULDAK GİBİ +1 OLACAK”

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül ise, “Bu mücadele sadece Aydınlıların, Manisalıların, İzmirlilerin mücadelesi değil yaşam hakkını savunan tüm insanların mücadelesidir. Termik santrallerin verdiği zarar sebebiyle bugün Zonguldak koronavirüs tedbirlerinde ‘14+1’ olarak isimlendiriliyor, böyle giderse yakında Aydın da ‘+1’ diye anılacaktır. Buna izin vermemek için buradayız” dedi.

 

DİRENİŞ ÇADIRLARI MAĞDURLARIN SESİNİ DUYURUYOR

Aydın Çevre Platformu (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili de yaptığı konuşmasında doğa ve temiz çevre için her zaman direneceklerini söylerken, “Jeotermal enerji santrallerinin mağdur ettiği insanlar her yere başvurdular cevap alamadılar, sonunda çareyi direniş çadırlarından ses vermekte buldular. Jeotermal enerji ile kazanılacak para pul bizi doyurmaz. Bizi Aydın’ın çevresi korunarak elde edilen tarım ürünleri, doğal güzellikleri, tarihi kimliği ve üzerinde gerçekten çalışıldığı taktirde turizm gelirleri doyurur ve bu kazanç çevreye zarar vermez” diye konuştu.

Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe, Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay ve CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’ün yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, CHP ve İyi Parti İl ve İlçe yöneticileri ile birlikte çevre gönüllüleri katılım gösterdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önemli gelişme! 905 firma konkordatodan çıktı
Önemli gelişme! 905 firma konkordatodan çıktı
Cezası olanlar dikkat! Köprü cezalarının iadesi için son 5 gün
Cezası olanlar dikkat! Köprü cezalarının iadesi için son 5 gün
mobil onay Betboo giriş