Büyükşehir’den Demre tarımına can verecek proje Demre’ye kapalı devre sulama sistemi yapılıyor

Büyükşehir’den Demre tarımına can verecek proje Demre’ye kapalı devre sulama sistemi yapılıyor
Büyükşehir’den Demre tarımına can verecek proje Demre’ye kapalı devre sulama sistemi yapılıyor admin
Bu içerik 62 kez okundu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in tarıma desteği sürüyor. Demre’de 2 milyon liralık yatırımla kapalı devre sulama sistemi hayata geçiriliyor. Proje kapsamında Gürses, Davazlar, Yavu ve Kapaklı mahallelerinde 1263 dönümlük tarım arazisi modern sulama altyapısına kavuşacak.
Başkan Muhittin Böcek’in yerelden kalkınma hedefiyle tarım üreticisinin her zaman yanında olan Antalya Büyükşehir Belediyesi, tarımda önde gelen ilçelerden Demre’de önemli bir yatırımın altına imza atıyor. Büyükşehir Belediyesi, ilçeye kapalı devre tarımsal sulama tesisi kazandırıyor. Başkan Böcek’in en kısa sürede bitirilmesi talimatını verdiği sulama tesisinin inşaatı hızla sürüyor. ASAT Genel Müdürü İbrahim Kurt, Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya ile birlikte sahadaki çalışmaları denetledi.
 

1263 DÖNÜM TARIM ARAZİSİ SULANACAK
12 milyon TL’ye mal olması beklenen projenin yüzde 75’i tamamlandı. Gürses, Davazlar, Yavu ve Kapaklı mahallelerine hizmet verecek olan proje kapsamında 3 adet terfi istasyonu ve yaklaşık 35 kilometrelik çeşitli çaplarda boru hattı imal ediliyor. Köşkerler Mahallesi’nde n alınacak olan su, sistem sayesinde söz konusu mahallelerde 1263 dönümlük tarım arazisine ulaştırılacak. Bu sayede tarım arazileri modern bir sulama altyapısına kavuşacak.

VERİM ARTACAK
Kapalı devre sulama sistemi projesinden yaklaşık 500 çiftçi ailesinin yararlanması öngörülüyor. Çiftçiler arazilerini daha kolay ve modern bir yöntemle sulama imkânına sahip olacağından verim de artacak. Kapalı devre sulama sistemi sayesinde eski açık kanallar ile yapılan sulama faaliyetlerindeki buharlaşma ve sızmadan kaynaklanan su kayıplarının önüne
 geçilmesi ve kaynak israfının engellenmesi hedefleniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önemli gelişme! 905 firma konkordatodan çıktı
Önemli gelişme! 905 firma konkordatodan çıktı
Cezası olanlar dikkat! Köprü cezalarının iadesi için son 5 gün
Cezası olanlar dikkat! Köprü cezalarının iadesi için son 5 gün
mobil onay Betboo giriş