Trump'ın seçimleri erteleme önerisi Cumhuriyetçi senatörlerden destek bulmadı

ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkede 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerini erteleme önerisine Senato’daki kendi partisi Cumhuriyetçilerden destek gelmedi.

Trump'ın seçimleri erteleme önerisi Cumhuriyetçi senatörlerden destek bulmadı
Trump'ın seçimleri erteleme önerisi Cumhuriyetçi senatörlerden destek bulmadı
Bu içerik 38 kez okundu.

Trump'ın Twitter'dan yaptığı "seçimleri erteleme" önerisi, ABD kamuoyunda ve siyasetçiler arasında tartışma konusu oldu. ABD Senatosu'nun önde gelen Cumhuriyetçi isimleri, yaptıkları açıklamalarda kendi partilerinden olan Trump'ın bu fikrini desteklemediklerini ve kanunların da böyle bir değişikliğe izin vermediğini belirtti.

Güney Carolina Senatörü ve Trump'ın en yakın destekçilerinden Lindsey Graham, gazetecilere konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Herkes için uzaktan oylama sistemine ilişkin benim de endişelerim var ama seçimleri ertelememiz gerektiğini düşünmüyorum." ifadesini kullandı.

"GÜVENLİ SEÇİM YAPABİLİRİZ"

ABD ekonomisinin ve okulların güvenli şekilde yeniden açılması gerektiğini ifade eden Graham, "Haziranda Güney Carolina'da sandık başına giderek büyük bir ön seçim yaptık. Bence kasımda da sandık başına giderek güvenli bir seçim yapabiliriz. Seçimleri ertelemenin iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum." dedi.

"HAYIR, SEÇİMLERİ ERTELEMEYECEĞİZ"

Wyoming Senatörü John Barrasso, Fox TV'de katıldığı bir programda, "Seçim gününde gidip oyumuzu kullanacağız ve bu güvenli bir seçim olacak. Hayır, seçimleri ertelemeyeceğiz." ifadesini kullandı.

Florida Senatörü Marco Rubio da gazetecilere yaptığı açıklamada, "1845'ten bu yana seçimleri kasım ayının ilk pazartesisini takip eden salı günü yapıyoruz. Bu yıl da böyle olacak." diye konuştu.

"SEÇİMLER MEŞRU VE GÜVENİLİR OLACAK"

Seçimlerin meşru ve güvenilir olacağını belirten Rubio, "Seçim tarihi değişmeyecek. Kasımda seçimi yapacağız. İnsanların buna inancı tam olmalı." değerlendirmesinde bulundu.

Iowa Senatörü Chuck Grassley ise yaptığı açıklamada, seçim tarihinin kanunlarla sabit olduğunu vurgulayarak, "Biz hukukun üstünlüğüne dayanan bir ülkeyiz. Bu nedenle de kanun değişene kadar kimse seçim tarihini değiştiremez." ifadesini kullandı.

Teksas Senatörü Ted Cruz da seçimlerdeki şaibeli durumlardan endişe duyduğunu ancak seçimlerin ertelenmemesi gerektiğini söyledi.

TRUMP'IN SEÇİMLERİ ERTELENMESİ ÖNERİSİ

Trump, Twitter paylaşımında, uzaktan oylama sisteminin karmaşıklığa yol açacağını belirterek, ülkede 3 Kasım'da yapılacak ABD başkanlık seçimlerinin ertelenmesi önerisinde bulunmuştu. Trump, "Herkes için postayla oy kullanma sistemiyle 2020 en hatalı ve hileli seçim olacak. Bu, ABD için büyük bir utanç olacaktır. Seçimleri, insanlar düzenli, güvenli ve emniyetli şekilde oy kullanana kadar ertelemek mi?" ifadesini kullanmıştı.

SEÇİMLERİN ERTELENMESİ İÇİN KONGRE KARARI GEREKİYOR

ABD federal yasalarına göre, ülkedeki başkanlık seçimleri ve ara seçimler, seçim yılındaki kasım ayının ilk salı günü yapılıyor. Bu yıl da 3 Kasım'a denk gelen seçimlerin ertelenmesi için Kongre kararı gerekiyor. Kovid-19 salgını nedeniyle zor günler yaşayan ABD'de Trump'ın politikaları sık sık eleştiriliyor.

Ulusal çapta yapılan seçim anketlerine göre Trump, Demokrat Partiden rakibi Joe Biden'ı yaklaşık 10 puan geriden takip ediyor.

Trump'ın seçimleri erteleme önerisi Cumhuriyetçi senatörlerden destek bulmadı
Son anketlerde hezimet yaşayan ABD Başkanı Trump, seçimlerin ertelenmesini istedi
Trump’ın seçimleri erteleme önerisi Cumhuriyetçi senatörlerden destek bulmadı - Son Dakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önemli gelişme! 905 firma konkordatodan çıktı
Önemli gelişme! 905 firma konkordatodan çıktı
Cezası olanlar dikkat! Köprü cezalarının iadesi için son 5 gün
Cezası olanlar dikkat! Köprü cezalarının iadesi için son 5 gün
mobil onay Betboo giriş