Erkek egemen yapay zekaya ‘dur’ dedi

Erkek egemen yapay zekaya ‘dur’ dedi Yapay zeka yazılımcılarının erkek olması nedeniyle dijital asistanların itaatkar kadın kimliğinde olduğunu söyleyen Saniye Gülser Corat, yazdığı raporla yaşanan eşitsizliği dünyaya duyurdu

Erkek egemen yapay zekaya ‘dur’ dedi
Erkek egemen yapay zekaya ‘dur’ dedi
Bu içerik 7 kez okundu.

Cinsiyet eşitsizliğini vurgulayan çalışmalarıyla tanınan Saniye Gülser Corat, merkezi Barcelona'da olan Digital Future Society tarafından, 2020 yılının teknolojideki 10 kadın liderinden biri seçildi. 2004-2020 tarihleri arasında UNESCO'da Cinsiyet Eşitliği Direktörü olarak görev alan Corat, en son yaptığı çalışmada yapay zeka teknolojisini geliştirenlerin çoğunun erkek olduğunu belirterek, ortaya çıkan dijital asistanların neredeyse tamamının aşırı saygılı ve itaatkar kadın kimliğinde olduğunu dünyaya duyurarak adından söz ettirdi.

EŞİTLİĞİ ARTIRDI
Corat, UNESCO görevi sırasında eşitliğin ilk önce kurum bünyesinde başlaması gerektiğini savunuyordu. Yaptığı çalışmalarla, UNESCO'nun üst düzey yöneticileri arasında yüzde 9 olan cinsiyet dağılımını eşit seviyeye getirdi.
Günümüzün ve geleceğin en önemli teknolojileri arasında yer alan yapay zekada da cinsiyet eşitsizliğinin izleri artmaya başladı. Teknoloji çalışanlarının erkek ağırlıklı olmasının bunda büyük etkisi olduğunu ifade eden Corat, yapay zekaların da kadın kimliğiyle şekillendiğini kaydetti. Dijital asistanların aşırı saygılı, hatta itaatkar kadın kimliğinde olduğuna dikkat çeken Corat, bunun sonucunda genç erkeklerin kadınlardan benzer beklentiler uyandırdığını aktardı.

Saniye Gülser Corat

YANKI UYANDIRDI
Corat'ın UNESCO'da direktörlüğünü yaptığı bölümün hazırladığı ilk araştırma raporu ”Yapabilsem, Kızarırdım” büyük yankı uyandırmıştı. Küresel bir tartışma yaratan bu makalenin ardından Corat, Ağustos 2020'de UNESCO adına “Yapay Zeka ve Cinsiyet Eşitliği” adlı ikinci raporu hazırladı. Bu iki rapor ile Corat, teknolojide 10 kadın liderden biri seçildi. Corat halen teknoloji, eğitim, uluslararası kuruluşlar ve cinsiyet eşitliği konularında farklı kurum ve kuruluşlara stratejik danışmanlık görevini yürütüyor.

Kız çocuklarının teknoloji istekleri pekiştirilmeli

Koç Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KOÇ-KAM) Türkiye'de ve dünyada teknoloji alanında oluşan toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önlenmesi için bir analiz yayınladı. Analizde, şu tespitlere yer verildi:
“Kadınlara teknoloji alanında destek olmayı amaç edinen sivil toplum kuruluşları da, kız çocukları için teknoloji alanında onlara liderlik edecek rol modeller ve mentor desteği sağlamalıdır. Ayrıca, okul içi ve dışında teknoloji üzerine düzenli olarak seminer ve eğitimler vermeleri gerekmektedir. Aileler, kız çocuklarının teknoloji alanına meraklarını ve isteklerini pekiştirmeli, gereken desteği sağlayıp onları teknoloji ile büyütmelidir. Kızlara aslında bu sektörün kurucularının onlar olduğunu gösterip, toplum normlarından dolayı bu alandan uzaklaşan genç kızlar geri kazanılmalıdır. Tüm bunların sonucunda kalkınma sağlanabilir.

Erkek egemen yapay zekaya ‘dur’ dedi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
En çok top kaybettiği maçı oynayan Güven Yalçın, Beşiktaş taraftarından tepki gördü
En çok top kaybettiği maçı oynayan Güven Yalçın, Beşiktaş taraftarından tepki gördü
ÜNLÜ GENÇ İŞ ADAMI ZEYNEL DEDE: KURUCUSU OLDUĞU GOLD STAMP AJANS MEDYA’ NIN SEKTÖRDE Kİ HEDEFLERİYLE DİKKAT ÇEKTİ
ÜNLÜ GENÇ İŞ ADAMI ZEYNEL DEDE: KURUCUSU OLDUĞU GOLD STAMP AJANS MEDYA’ NIN SEKTÖRDE Kİ HEDEFLERİYLE DİKKAT ÇEKTİ
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.