Son dakika haberleri | Tunus Cumhurbaşkanı Said: "Kabine değişikliği bazı Anayasa hükümlerini görmezden geldi"

Son dakika haberler... Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, yeni kabine değişikliğinin anayasadaki bazı hükümleri dikkate almadığını belirtti.

Son dakika haberleri | Tunus Cumhurbaşkanı Said:
Son dakika haberleri | Tunus Cumhurbaşkanı Said:
Bu içerik 28 kez okundu.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, yeni kabine değişikliğinin anayasadaki bazı hükümleri dikkate almadığını belirtti.

Tunus Cumhurbaşkanlığından yapılana yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Said'in Başbakan Hişam el-Meşişi'ye, kurduğu yeni kabinenin hukuki yönlerine ilişkin bir mektup yazdı.

Said "Kabine değişikliği bazı anayasa hükümlerini görmezden geldi." ifadelerinin yer mektubunda kabine değişikliğinin anayasanın 92 ve 46'ncı maddelerine aykırı yapıldığını kaydetti.

Anayasanın 92'nci maddesine göre, değişikliğin önce Bakanlar Kurulu'nda müzakere edilmesi gerektiğini ifade eden Said, Bakanlar Kurulu'nun toplanacağının Cumhurbaşkanı'na önceden gündemle birlikte haber verilmesinin gerektiği, birçok durumlarda kendisinin kurula başkanlık etmesinin zaruri olduğunun altını çizdi.

Said, kadın erkek fırsat eşitliğini ortaya koyan anayasanın 46'ncı maddesinin de görmezden gelindiğine dikkati çekerek, yeni kabinede 11 bakanlıkta değişiklik yapıldığını ve tüm yeni bakanların da erkeklerden seçildiğini hatırlattı.

Parlamento Başkanı Raşid el-Gannuşi, kabine değişikliği krizine ilişkin basına yaptığı açıklamada, tüm taraflara esnek olmaları, devlet ve toplumun çıkarlarını işlemez duruma getirmemeleri çağrısı yaptı.

Gannuşi, anayasanın farklı tefsir edilebilmesinin mümkün olduğuna işaret ederek, bunun tefsirine ehil olan Anayasa Mahkemesinin kurulması yönünde çalıştıklarını söyledi.

Tunus'ta Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki "kabine revizyonu krizi"

Meşişi'nin yeni kabinesi 27 Ocak'ta Nahda Hareketi, Tunus'un Kalbi ve diğer bazı partilerin desteğiyle Meclisten güvenoyu almıştı.

Teamül gereği yeni bakanların göreve başlaması için Cumhurbaşkanı'nın davetiyle yemin etmeleri gerekiyordu, ancak Said, bakanları yaklaşık 2 haftadır yemin törenine çağırmamıştı.

Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki çekişmede, basın üzerinden yapılan karşılıklı açıklamalarla tansiyon daha da yükselmişti.

Son olarak Meşişi, pazartesi günü 5 bakanı görevden alarak yerlerine kabinede bulunan 2'si kadın diğer bazı isimleri vekaleten atamıştı.

Atamaya ilişkin yapılan açıklamada, Başbakanlığın kabine revizyonunun tamamlanması ve bakanların anayasa çerçevesinde görevlerine başlaması için tüm çözümlere açık olduğu vurgusu yapılmıştı.

Son dakika haberleri Tunus Cumhurbaşkanı Said: “Kabine değişikliği bazı Anayasa hükümlerini görmezden geldi“ - Son Dakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
En çok top kaybettiği maçı oynayan Güven Yalçın, Beşiktaş taraftarından tepki gördü
En çok top kaybettiği maçı oynayan Güven Yalçın, Beşiktaş taraftarından tepki gördü
ÜNLÜ GENÇ İŞ ADAMI ZEYNEL DEDE: KURUCUSU OLDUĞU GOLD STAMP AJANS MEDYA’ NIN SEKTÖRDE Kİ HEDEFLERİYLE DİKKAT ÇEKTİ
ÜNLÜ GENÇ İŞ ADAMI ZEYNEL DEDE: KURUCUSU OLDUĞU GOLD STAMP AJANS MEDYA’ NIN SEKTÖRDE Kİ HEDEFLERİYLE DİKKAT ÇEKTİ
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx