Adobe Flash Player Windows 10

Bilgisayarların vazgeçilmez programlarından olan Adobe Flash Player Windows 10 çeşitli animasyonlar üzerine çalışan bir yazılım içerir.

Adobe Flash Player Windows 10
Adobe Flash Player Windows 10 Ekhaber
Bu içerik 368 kez okundu.

 

Bilgisayarların vazgeçilmez programlarından olan Adobe Flash Player Windows 10 çeşitli animasyonlar üzerine çalışan bir yazılım içerir. Bu yazılım aslında ilk olarak Adobe tarafından değil Future Wave isimli bir şirketten çıkmıştır. Daha sonra Aslı Adobe ile rakip olan Macromedia tarafından satın alındı. Macromedia ise Adobe tarafından satın alınınca yazılım hakları Adobe’ye geçti ve Adobe Flash Player Windows 10 olarak adlandırıldı ve hizmet vermeye başladı.

Geçtiğimiz senelerde kullanımı son bulsa da yazımızda inceleyelim. Yazılım grafik, ses kodları ve tarama görüntüleri gibi verileri işlemektedir. Hareketli görseller oluşturmak amacı ile kullanılmaktaydı. Flash dosyaları internet üzerinden açılıp oynatılabilmekteydi. Swf dosyalarını oynatmak üzerine geliştirilmiştir.2000’lerde kullanımı oldukça yaygınlaşmış ve popülerleşmişti.

Bunun nedeni ise kullanıcılarına flash oyunların oynatılması ve indirme grafik oynatma alnında yüksek hız sağlamasıydı. Ücretsiz olması ve Windows, Mac, Linux ve Android gibi alanlarda hizmet vermesi şirketin ve yazılımın büyüyüp gelişmesini sağladı. İlk çıktığı zamanlarda manuel olarak tarayıcıya eklenip çalıştırılması gerekiyordu. Daha sonra yazılımın geliştirilmesi ile tarayıcılara adapte edildi.

Adobe Flash Player Windows 10 yeni nesil teknolojilerle desteklenen etkili bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla bu ürün kaliteli ve ürün olarak kullanıma sunulmaktadır. Elbette ki bu tarz ürünlerden üst düzeyde bir performans elde etmek için birtakım kriterleri yerine getirmek gerekmektedir. Tam da bu noktada Adobe Flash Player Windows 10’a orijinal bir şekilde sahip olunmasının önemi bir kez daha karşımıza çıkmaktadır.

Adobe Flash Player Windows 10 Nasıl Çalıştırılır?

Adobe Flash Player Windows 10 yazılı flash oyun ve reklam içeriklerini çalıştırmak adına üretilmiştir. Öncelikle kullandığınız tarayıcı için eklenti adobe flash player eklentisi eklemeniz gerekmektedir. Eklentiyi eklemediğiniz süre zarfında video, oyun veya reklamlar oynatılamayacaktır. Ekranda oynatılamıyor hatası almanıza sebep olacaktır.

Eklentiyi hallettikten sonra kullanılacak sayfa açıldıktan sonra sağ köşede çıkacak izin bildirimine tıklıyoruz. Gerekli İzinleri verdikten sonra ilgili grafik oynatılacaktır. Eğer buna rağmen oynatılamıyorsa orijinal Adobe sitesinden programı indirmeni gerekebilir. İndirdikten sonra güncelleme yapmayı unutmayınız. Güncellenmiş programı indirmeniz durumunda güncelleme ihtiyacı ortadan kalkacaktır. Adobe Flash Player Windows 10’u kurarken, doğru adımları takip etmeniz, kurulum işleminin başarılı bir şekilde tamamlanmasını da mümkün kılacaktır.

Adobe Flash Player Windows 10 Nerelerde Kullanıldı?

Genellikle Adobe Flash Player Windows 10 yazılı interaktif oyunlar için kullanılmıştı. Özellikle online flash oyunlarının çalıştırılması bu yazılım ile sağlanıyordu. Popülerleşmesinin nedeni de çoğunlukla oyunlardaki başarısıydı. Hatta verilerle 2000 li yıllarda her 100 bilgisayarın 99 unda var olduğu açıklanmıştı. Geliştirilen oyunların başarısı nedeniyle kullanıcı artışı da yaşamıştır. Program 2 boyutlu animasyonlar hazırlamakta yetkin bir hizmet veriyordu.

Diğer kullanım alanı ise banner ismi verilen reklamlar üzerineydi. Reklam vermek isteyen şirket veya hizmet sahipleri flash arayıcılığı ile reklamlar veriyorlardı. Reklamlarının sitelerde yayınlanmasını isteyen şirketler geliştiriciler arayıcılığı ile bunu yapabiliyordu. Genelde bu reklamlar sinirlerimizi bozsa da şirketler için büyük avantaj sağlıyordu. Hareketli reklamların dikkat çekiciliğini düşündüğümüz zaman kullanılma sıklığına anlam verebiliriz.

Grafiklerin ve videoların bu yazılım ile yapılması da üreticilere büyük kolaylık sağlıyordu. Hızlı ve basit şekilde yapılan grafiklerin program yardımı ile oynatılması izleyicilerin beğenisini kazanıyordu. İlerleyen zamanlarda güvenlik zaafına uğraması sebebiyle kullanımı azalmıştır.

Adobe Flash Player Windows 10 Güvenli Mi?

Bu yazılımın kullanılması ile üretilen dosyalar internet için zararlı yazılım olarak görülebiliyor ve hatta zararlı yazılımların çalıştırılmasını kolaylaştırıyordu. Eklentinin çalıştırılması için verilen izinler dolayısı ile bilgisayara zarar verebilecek potansiyelleri ortaya çıkarabilmektedir. Uzaktan yönetilen yazılımların bilgisayarınıza yüklenmesini gerçekleştirebilir. Yazılım ilk sahibi olan şirketin bu konuda uyarı yaptığını da hatırlatalım. Kodların 3.taraflar tarafından ele geçirilip değiştirilmesi çok kolay olduğu için güvenlik açıkları mevcuttur. Açık kaynak kodlar kullanıldığı için çalıştırılması mümkün olmayan dosya ve kod dizinlerine maruz kalmanız söz konusu olabilir.

Güvenlik sıkıntıları nedeni ile Google ve Firefox tarafından sürekli engelleniyor olmaları bu durumun kuvvetli kanıtıdır. Bu yüzden yazılımı kullanırken dikkatli olmalı ve verilen izinlerin mutlaka kontrolü yapılmalıdır. Aksi taktirde dönüşü olmayan yazılımsal veya donanımsal sıkıntılarla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Günümüzde Adobe Flash Player Windows 10 tarayıcılar tarafından kullanımının engellenmesi nedeniyle pek de sorun teşkil etmemektedir.

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor