Nergis çiçeği bakımı, özellikleri ve anlamı

Nergis çiçeği bakımı, özellikleri ve anlamı
Nergis çiçeği bakımı, özellikleri ve anlamı Ekhaber
Bu içerik 490 kez okundu.

 

Narin ve kırılgan bir çiçek olsa da, Nergis çiçeği oldukça hoş bir kokuya sahip olduğu için çok sevilir. Bir diğer adı da fulya çiçeğidir. Bunun yanı sıra aşk çiçeği diye adlandıranlar da bulunmaktadır. Görünümü ve hoş kokusu nedeni ile bu çiçeğe bakmak ya da yakınlarına hediye etmek isteyen sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle bir rehber yazı hazırlamak ve sizlere destek olmak istedik.

Nergis çiçeği bakımı

İlkbahar aylarında açan Nergis çiçekleri baharın geldiğini bildiren çiçekler arasında yer alır. Ancak her biri nergis gibi kokmaz. Bu nedenle rüzgar eserken bir park ya da bahçe yanından geçerseniz, çiçeğini görmeseniz de kokusundan tanıyabilirsiniz bu bitkiyi. Ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Çünkü iklim olarak en uyumlu olduğu bölgedir.

Nergis çiçeğini tohum olarak ekmek için yaz bitişi ve kışın başlangıcına kadar zamanınız bulunur. Bu da Ağustos ile Kasım arası demektir. En verimli ve sağlıklı bitkiye bu dönemde ekerek kavuşabilirsiniz. Ektiğiniz tohumlar filizlenecek ve bahar aylarında çiçek açacaktır. Çünkü Nergis çiçekleri iyi bakıldıklarında hızlıca büyür ve çiçek açarlar.

Kumlu topraklarda daha verimli olan Nergis çiçeği nemi seven bir bitkidir. Bu nedenle göl kenarı gibi alanlarda da kendiliğinden çıkabilirler. Saksı içinde bakılan çiçekler için sulama haftada bir kez yapılmalıdır. Çiçeği sularken ne zaman yaptığınızı unutuyorsanız, toprağa parmağınızı batırıp kuru mu değil mi diye test edebilirsiniz.

Yarı gölgeli bir alanda konumlandırarak gün ışığının direk olarak vurmadığı bir köşede bu çiçek şımaracaktır. Neşelenmesi ile birlikte daha fazla büyüyecek ve daha çok çiçek açacaktır. Ancak sulama az ya da fazla yapılırsa, direk güneş alırsa ve bunun gibi hatalara maruz kalırsa çok çabuk kırılıp solacaktır.

Nergis çiçeği özellikleri

  • Nergis çiçekleri sarı ve beyaz renklerine sahiptir.
  • Soğanlı bir kök yapısına sahiptir ve soğanları zehirlidir. Bu nedenle evcil canlı beslenen ortam için tehlikeli olabilir.
  • Çiçekçiler tarafından sevilen bir çiçektir. Çünkü çabuk büyür ve çabuk ölürler. Bu nedenle buket içlerinde tercih edilirler. Çiçeklenme dönemleri bitmeden en güzel hâlleri ile kesilir ve çeşitli şekillerde hazırlanıp satılırlar. Aranjman içinde çok şık ve sevimli durdukları için harika bir hediye olurlar. Kokuları ile herkesi mest ederler. Bu nedenle özel günlerde hediye olarak tercih edilirler. Siz de bir nergis çiçeği hediye etmek isterseniz, bulunduğunuz konumu Beyoğlu çiçekçi örneğindeki gibi aratarak hızlı bir arama ile en yakın olan firmaları bulabilirsiniz.
  • Tek yıllık bitkidir. Ancak soğanları topraktan çıkarılıp dondurulmalı ve bir daha ki ekim zamanında tekrar kullanılmalıdır. Böylece başka tohum arama derdi ile uğraşmazsınız.
  • 6 Adet yaprağa sahiptir ve yapraklar oval şeklindedir.

Nergis çiçeği anlamı

Nergis çiçeği saygı anlamını ifade eder. Bu nedenle hediye olarak verildiklerinde manevi değerinin yüksek olduğunu alıcınıza belirtebilirsiniz. Küçük bütçelerle yakınlarımızı mutlu etmek çiçekler ile oldukça kolay.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor