Okeyin Tarihi

Okeyin Tarihi
Okeyin Tarihi Ekhaber
Bu içerik 318 kez okundu.

Ülkemizde en fazla oynanan oyunlardan bir tanesi okeydir. Okeyin pek çok çeşidi bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de çanak okey klasik olan okeyden tek farkı çifte giden oyuncunun ya da okey atarak biten oyuncunun daha çok puan kazanmasıdır.

Bu oyunda iki tane sahte okey bulunuyor. Toplamda ise 106 tane okey taşı yer alıyor bu oyunda. Her başlanan yeni el için farklı bir oyuncu taşları dağıtıyor. Ve oyuna taşları dağıtan kişinin hemen yanındaki kişi ile başlanır.

Okeyin Tarihi

Toplumumuzda eğlence esas amaç olmakla birlikte bazen hesap ödetmek için oynanan zevkli ve eğlenceli bir oyundur. Bu okeyin nereden ve ne zamandan geldiği merak edilen konular arasında yer alıyor.

Okeyin Çin kültüründen geldiği tahmin ediliyor. okeyin tarihi 13. Yüzyıllara kadar dayanıyor. Çinliler tarafından oluşturulmuş olan domino taşları ve taşların ana mantığından yola çıkılarak bu oyun bulunmuştur.

Okey değişikliğe uğramış ve halklar arasında yaygınlaşan bir oyun haline gelmiştir. 16 yüzyıllarda ise Osmanlılar ile Arapların ilişkileri neticesinde Osmanlıya tam bir şekilde geldi.

Çanak Okey Nedir?

Çanak okey oyunu, online bir şekilde oynanan hali de bulunuyor. Oyunda gerçek kişilere karşı mücadele edilebiliyor. online okey oyna butonu ile birlikte oyuna başlayabilirsiniz. Oyunun oyunculara sağlamış olduğu en büyük olan kolaylıklarından biri konfordur. Oyun online bir şekilde koltukta, arabada, evde istenilen her yerde kolay bir şekilde internetten oynayabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
404 File Not Found

404
File Not Found

�����������褦�Ȥ����ڡ����ϸ��Ĥ���ޤ���Ǥ�����

���Υ��顼�ϡ����ꤷ���ڡ��������Ĥ���ʤ��ä����Ȥ��̣���ޤ���

�ʲ��Τ褦�ʸ������ͤ����ޤ���

  • �����������褦�Ȥ����ե����뤬¸�ߤ��ʤ��ʥե���������ֲս����äƤ���ˡ�
  • URL���ɥ쥹���ְ�äƤ��롣